Разлика помеѓу преработките на „Сметачко инженерство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: кропроцесор → крообработувач
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: индивидуални → поединечни)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: кропроцесор → крообработувач)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Компјутерско инженерство''' е дисциплина што ги комбинира [[Електроинженерството]] и [[Компјутерска наука|Компјутерската наука]]. Компјутерските инженери вообичаено имаат обука во електроинженерството, [[Софтверски дизајн]] и интегрирање на хардвер и софтвер, наместо само електроинженерство или [[Софтверско инженерство]]. Компјутерските инженери се вклучени во многу аспекти на компјутерството, од дизајн на поединечни [[микропроцесормикрообработувач]]и, лични сметачи, суперкомпјутери, итн. Ова поле на инженерство не само што се фокусира на тоа како работат компјутерските системи, туку и на тоа како се интегрираат истите во поголемата слика на даден проект.
{{информатика}}
 

Прегледник