Мечување: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6 бајти ,  пред 1 година
с
Јазично подобрување, replaced: поени → бодови (3)
с (→‎'''Правила во спортот мечување и мечувалски натпревари''': Јазично подобрување, replaced: индивидуални → поединечни (2))
с (Јазично подобрување, replaced: поени → бодови (3))
 
=='''Опрема за спортисти-мечувалци''' ==
Освен самото оружје, мечувалците се опремени со заштитна опрема како што е соодветно мечувалско одело, ракавица и маска. Освен тоа за флорет и сабја мечувалецот носи спроводник пластрон во облик на елек кај борбите со флорет или маица со долги ракави кај борбите со сабја, кои треба потполно да ја покриваат важечката површина. Исто така секој мечувалец има соодветни кабли, споенисбодови со оружјето и при убод во важечката површина се регистрира поен со палење на светилка.
 
=='''Правила во спортот мечување и мечувалски натпревари'''==
Мечувањето се одвива на патека широка од 1,5 до 2 метри и должина до 14 метри. Противниците користат оружје со пропишани карактеристики и пропишана заштитна опрема за целото тело. Целта, во зависност од видот на оружјето, е да се боцне противникот, но само во строго одреден дел од телото. Автоматски електричните системи регистрираат поенибодови, а правилното изведување го оценуваат судиите. Победник е мечувалецот кој прв ќе собере одреден број поенибодови.
 
Натпреварите можат да бидат поединечни или тимски.

Прегледник