Хатшепсут: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 72 бајти ,  пред 1 година
с
с (→‎Потекло: Правописна исправка, replaced: Бидејки → Бидејќи)
Хатшепсут одлучила да биде погребана со својот татко [[Тутмос I]] и во Долината на Кралевите. Во врска со поврзувањето со Долината е ископан тунел долку повеќе од 700м. и околу 300м. под земјата Нејзиниот саркофаг е пронајден но во него не била нејзината мумија туку мумијата на една принцеза од 21-та династија. Околностите на нејзината смрт биле сомнителни но по истражувањата сепак се смета дека умрела од природна смрт. Последниот запис е на 10-от ден 6-от месец во 22 година од владеењето кога дознале дека жената-фараон починала. Невозможно е да се зборува за големата кралица а да не се спомне нејзиниот верен слуга, архитект и пријател Сененмут. Неговиот татко и служел на кралското семејство, а и тој самиот и бил многу верен на Хатчепсут. Дури тој бил и задолжен за нејзината приватна одаја и се зборувало дека меѓу нив имало и нешто повеќе од пријателство. Се зборувало и дека нејзината прва ќерка е всушност негова но тоа никогаш не е потврдено. Неговото изненадно исчезнување од дворската сцена во најмала рака бил чуден, бидејќи решенијата се неразрешени до ден денес.
 
[[Категорија:Фараони од Осумнаесеттата египетска династија]]

Прегледник