Разлика помеѓу преработките на „Охридски рамковен договор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Содржина на договорот: Јазично подобрување, replaced: индивидуални → поединечни
(Одбиена последната промена (од 146.255.74.144) и ја поврати преработката 4067757 на Bjankuloski06)
Ознака: Рачно отповикување
с (→‎Содржина на договорот: Јазично подобрување, replaced: индивидуални → поединечни)
* анекс Ц за имплементација и мерки за градење на доверба.
 
Во анексот А стои дека сегашната Преамбула на Уставот на РМ се заменува со јазик заснован врз концептите на индивидуалнипоединечни права и граѓанско општество:
 
„Граѓаните на Република Македонија, преземајќи ја одговорноста за сегашноста и иднината на нивната татковина, свесни и благодарни на своите предци за жртвите и посветеноста во нивните заложби и борба за создавање на самостојна и суверена држава Македонија и одговорни пред идните генерации за зачувувањето и развојот на се што е вредно од богатото културно наследство и соживотот во Македонија...“

Прегледник