Спутник 1: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: центимет → сантимет
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: центимет → сантимет)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Спутник 1''' е првиот [[вештачки сателит]] пуштен во [[орбита]] околу земјата и беше лансиран од [[Бајконур Космодромот]] во [[Тјуратам]], 370 километри југозападно од гратчето [[Бајконур]] во [[Казахстан]]. На [[руски]] "Спутник" значи "сопатник", или сателит, во овој случај. Оваа летало претставува алуминиумска сфера со [[пречник]] од 58 центиметрисантиметри што носеше четири големи, од 2,4 до 2,9 метри долги, [[антени]] од страна. Масата му изнесуваше 83.60 килограми.
 
{| class="wikitable"

Прегледник