Разлика помеѓу преработките на „Чикашки универзитет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Основање - 1910-тите години: Правописна исправка, replaced: десета → десетта
с (→‎Основање - 1910-тите години: Правописна исправка, replaced: во Јули → во јули)
с (→‎Основање - 1910-тите години: Правописна исправка, replaced: десета → десетта)
Костенливите од Чикаго
 
Костенливите ја завршиле третата НЦАА дивизија како членови на Универзитетската атлетска асоцијација (УАА). Универзитетот бил основачки член на Големата десетадесетта конференција и учествувал во првата НЦАА дивизија за машки фудбал и кошарка и бил постојан учесник во машкиот кошаркарски турнир. Во 1935 година Универзитетот во Чикаго ја достигнал Sweet Sixteen. Сепак, Универзитетот одбрал да се повлече од конференцијата во 1946 година откако претседателот на Универзитетот, Роберт Мајнард Хучхинс ја потценил разновидноста на спортот во 1939 година и се откажал од фудбалот. (во 1969 година, Чикаго повторно започнал да игра фудбал во третата дивизија, а своите домашни игри продолжил да ги игра на новиот терен Стаг).
 
Студентски живот

Прегледник