Разлика помеѓу преработките на „Омејади“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: десета → десетта
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: десета → десетта)
|date_pre = 9 октомври 680
}}
'''Омејадска династија''' ([[арапски јазик|арапски]]: بنو أمية), позната и како '''умајадска династија''' — втора од четирите исламски калифати кои биле основани по смртта на пророкот [[Мухамед]]. Нејзиното име потекнува од [[Умајад ибн Абд Шамс]], кој бил прадедо на првиот умајадски калиф. Иако првично семејството живеело односно потекнувало од градот [[Мека]], сепак градот [[Дамаск]] бил главен град на нивниот калифат. Во текот на нивното постоење, нивната империја станала десетадесетта најголема империја на сите времиња по моќ и територија. Нивната династија била уништена од страна на [[Абасиди|Абасидската династија]] кои се преселиле кон [[Ал Анадулз]] и каде го основале [[Кордопски калифат|Кордопскиот калифат]].
 
Калифите опстојувале од времето на [[Мухамед]] сè до [[1924]] година, и истите биле контролирани од страна на различни династии, вклучувајќи ги [[Праведен Калифат|Праведниот Калифат]] по [[Мухамед]], Умајадскиот со седиште во [[Дамаск]] и [[Кордоба]], [[Абасиди|Абасидскиот калифат]] со седиште во [[Багдад]], [[Фатимиди]]те со седиште во [[Каиро]] и [[Османлии]]те со седиште во денешен [[Истанбул]].

Прегледник