Прејди на содржината

Цветко Узуновски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|website =
}}
'''Цветко Узуновски - Абас''' ([[Царев Двор]], [[Ресен]]ско, [[24 декември]] [[1912]] - [[Скопје]], [[24 мај]] [[1994]])<ref>„Почина првоборецот Цветко Узуновски – Абаз“, „Нова Македонија“, 25 мај 1994, 4 стр.</ref>, македонски комунист, учесник во [[Шпанска граѓанска војна|Шпанската граѓанска војна]] и во [[НОБ]] и истакнат функционер по ослободувањето. Носител е на [[Партизанска споменица 1941]]. Тој беше последниот преживеан шпански борец од [[Македонија]].<ref>„Последниот шпански борец“, „Нова Македонија“, 26 мај 1994, 4 стр.</ref>
 
== Пред војната ==