Послание до Галатјаните: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: девета → деветта
с (Правописна исправка, replaced: Новиот Завет → Новиот завет (2))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: девета → деветта)
 
{{Книги од Новиот завет}}
'''Посланието на апостол Павле до Галатјаните''' е деветатадеветтата книга од [[Новиот завет]], по [[Второ послание до Коринќаните|Второто послание до Коринќаните]].
 
Автор на посланието е апостол Павле, а тоа било пишувано во околу -тите години на 1 век. Авторот се обраќа кон жителите на Галатија, кои го примиле христијанството. Галатија била област во Централна Анадолија.

Прегледник