Мир: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
Правописно подобрување, replaced: 20 векXX век
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Правописно подобрување, replaced: 20 векXX век)
Мирот можеме да го повреземе со спокој, хармонија, без конфликти, толеранција, дијлог. Мирот е спротивно од конфликт. Постојат многу теории и дефиниции за мирот. Според некои, мирот претставува слобода без препреки, спокој, хармонија, несебичен чин на [[љубов]]та. Според други, мирот е внатрешно задовлство ведрина, а за трети, состојба без насилства и зла. Во најширока смисла на зборот, мирот е состојба на хармонија, без никакви конфликти не само помеѓу луѓето, туку и помеѓу и [[природа]]та.
 
Уште старите Римјани се обидувале да го определат мирот. За нив мирот преставувал состојба без војни. Во седумдесеттите години од [[20XX век]], се појавила [[хипи]]-културата, за која „Мир во светот“ претставува една од главните [[парола|пароли]], најчесто употребувана против [[САД|американскиот]] режим во однос на [[Виетнамска војна|војната во Виетнам]].
 
==Мерење на мирот==
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Мир| ]]
[[Категорија:Општество]]
[[Категорија:Социологија]]

Прегледник