Разлика помеѓу преработките на „Мански јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Правописно подобрување, replaced: 20 векXX век
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ски јазик''' е → ски јазик''' —)
с (→‎top: Правописно подобрување, replaced: 20 векXX век)
 
'''Манскиот гелски јазик''' — [[јазик]] кој спаѓа во групата на [[келтски јазици|келтските јазици]]. Овој [[јазик]] е потомок на [[староирски јазик|староирскиот јазик]]. На овој [[јазик]] се зборува во островот [[Ман (остров)|Ман]] во [[Ирско Море|Ирското Море]].
 
Во денешно време овој [[јазик]] е проучуван само од луѓе кои имаат интерес кон јазиците. Неофицијално, како [[мртов јазик]], манскиот е прогласен во [[20XX век]]. Во [[1901]] година 9% од вкупниот број на население на [[Ман (остров)|Ман]] зборувало на манскиот јазик, а додека во [[1921]] година, тој број се намалил на само 1%. Како причина за тоа се наведува широкото користење на [[англиски јазик|англискиот јазик]] како службен јазик на [[Велика Британија]]. Денеска постои само едно училиште кое држи предавања на мански јазик.
 
{{ИЕ-јазик-никулец}}

Прегледник