Веспрем (округ): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Историја: Правописно подобрување, replaced: 20 векXX век
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Јазична исправка, replaced: Официјална веб-страница → Официјално мрежно место)
с (→‎Историја: Правописно подобрување, replaced: 20 векXX век)
== Историја ==
 
За време на историјата, границите на округот честопати се менувале. Најголем губиток округот доживеал за време на седумдесетите години на [[20XX век]], кога Кестхењ му припаднал на округот [[Зала]]. После 1992 година, во неколку бранови, се додадение некои краеви на округот, на други окрузи, поголем дел од северните делови, како и имало делови кои биле споени со округот [[Ѓер-Мошон-Шопрон]].
 
== Галерија ==

Прегледник