Прејди на содржината

Дариј III: Разлика помеѓу преработките

Додадени 372 бајти ,  пред 13 години
уредување
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: cy:Darius III, brenin Persia)
(уредување)
{{Infobox Emperor
{{Инфокутија Воено лице
|име name = Дариј III
| title = [[Шах]] на Персија
|живеел= о. [[380 п.н.е.]] - [[330 п.н.е.]]
| image =[[Image:Meister der Alexanderschlacht 003.jpg|300px]]
|роден-место = [[Персија]]
| caption =''детал со Дариј III од [[Александров мозаик|Александровиот мозаик]]''
|починал-место = [[Бактрија]], [[Персија]]
| reign =
|слика= [[Слика:Battle of Issus.jpg|300п|Битката кај Ис]]
| coronation =
|опис= Дариј III (близу средината) во бој со [[Александар Македонски]]
| predecessor = Артаксеркс IV Арс
|прекар=
|опис= Даријsuccessor III (близу средината) во бој со= [[Александар Македонски]]
| heir =
| consort =
| issue =
| royal house = Ахемениди
| royal anthem =
| father =
| mother =
| date of birth = ~ 380 п.н.е.
|роден-место place of birth = [[Персија]]
| date of death = 330 п.н.е.
|починал-место place of death = [[Бактрија]], [[Персија]]
| place of burial= Персеполис
}}
[[Слика:darius_iii_coin.jpg|thumb|right|200px|Монета со ликот на Дариј III]]