Прејди на содржината

Харалампие Поленаковиќ: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: народна литература → народна книжевност
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Наводи: Замена со тековно име на предлошка, replaced: {{Никулец за биографија}} → {{Биографија-никулец}})
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: народна литература → народна книжевност)
'''Харалампие Поленаковиќ''' ({{роден во|Гостивар|}}, {{роден на|30|јануари|1909}} - {{починал во|Скопје|}}, {{починал на|15|февруари|1984}}) бил еден од основоположниците на историјата на македонската книжевност, долгогодишен професор на Филолошкиот факултет во Скопје и еден од првите членови на [[МАНУ]].<ref>[http://www.nuubbt.uklo.edu.mk/index.php?view=article&catid=52%3A2009-03-03-08-09-19&id=165%3A-3001-2009-&format=pdf&option=com_content&Itemid=61 ''Кратка Биографија напишана од Јанакиевски Зоран '']</ref>
 
Харалампие Поленаковиќ е автор на голем број трудови од областа на македонската уметност и народна литературакнижевност, како и од областа на литературите на другите словенски народи. Неговиот научен опус опфаќа повеќе од 1.000 библиографски единици.<ref>[http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=12E74973B002064884A237D1C4B906E1 ''Промовирани Избраните дела од Харалампие Поленаковиќ во седум тома''] - [[Утрински Весник]]</ref>
 
== Наводи ==