Разлика помеѓу преработките на „Планетите во астрологијата“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник (3)
с (Правописна исправка, replaced: тироидна → штитна (4))
с (Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник (3))
[[Податотека:Mercurius.jpg|180px|left|thumb|''Меркур'' скулптура од 17 век, на [[Артус Квелинус]].]].
=== Астрономски податоци ===
Ова е најблиската планета до [[Сонце]]то. Периодот на [[орбита|орбитирање]] му е 88 дена. [[Меркур]] се движи по високо ексцентрична орбита. Тешко е да се види со голо око, а од [[Британија|Британските Острови]] е видлив само на самрак, кога е блиску до [[хоризонт]]от. Меркур е многу мала планета, со дијаметарпречник од околу 3000 милји. Нема атмосфера, а поради близината до [[Сонце]]то, неговата температура е околу 400°С.
 
=== Митолошки и астролошки податоци ===
[[Податотека:Júpiter y Tetis, por Dominique Ingres.jpg|left|thumb|190px|''Јупитер и Тетис'' (1811), Жан август Доминик Ингрес]]
=== Астрономски податоци ===
Ова е најголемата планета во [[Сончев Систем|Сончевиот Систем]], со дијаметарпречник од 88.000 милји, или околу 11 пати е поголема од [[Земја]]та. [[Орбита|Орбитира]] околу [[Сонце]]то на средно растојание од 483 милиони милји, а му требаат 11,86 години да комплетира еден круг околу Сонцето. Гледан преку [[телескоп]], на [[Јупитер]] се гледаат темните појаси. Не е налик на ниедна друга планета од Сончевиот Систем, затоа што во најголем дел е составен од гас - [[водород]].
 
Јупитер има барем 30 [[сателит]]и, а 4 од нив се видливи со било кој мал телескоп. Овие четири месечини ги открил [[Галилео Галилеј|Галилеј]] во [[1610]] година.
[[Податотека:Rubens saturn.jpg|170px|thumb|left|''Сатурн го јаде својот син'', [[Рубенс]] (1636), Мадрид, Прадо]]
=== Астрономски податоци ===
[[Сатурн]] е џиновска [[планета]] која орбитира околу [[Сонце]]то на далечина од 886 милиони милји, во период од 29 ½ години. Не е многу помал од [[Јупитер]], со среден дијаметарпречник од 75.000 милји.
 
Најчудната карактеристика на Сатурн се неговите прстени (има 4 прстени), коишто се составени од милиони делови што се вртат во рамнината на екваторот на планетата. Сатурн ротира еднаш во 10 часа и 14 минути, а оваа брзо вртење предизвикува сплескување на половите. Многу е сличен на Јупитер.

Прегледник