Разлика помеѓу преработките на „Хоризонт на настани“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎<u>Хоризонт на настани кај ротирачки и неротирачки црни дупки</u>: Јазично подобрување, replaced: радиус → полупречник (2)
с (Правописна исправка, replaced: Често пати → Честопати)
с (→‎<u>Хоризонт на настани кај ротирачки и неротирачки црни дупки</u>: Јазично подобрување, replaced: радиус → полупречник (2))
=== <u>Хоризонт на настани кај ротирачки и неротирачки црни дупки</u> ===
 
Кај неротирачките црни дупки, хоризонтот на настани, определен со [[Шварцшилдов полупречник|Шварцшилдовиот радиусполупречник]]<ref>{{Наведени вести|url=https://www.britannica.com/science/Schwarzschild-radius|title=Schwarzschild radius {{!}} astrophysics|work=Encyclopedia Britannica|access-date=2018-02-04|language=en}}</ref>, е [[сфера]], па затоа и црната дупка добива таков облик. Доколку станува збор за ротирачка црна дупка, заклучено е дека хоризонтот на настани има некоја неправилна деформирана геометриска форма и е различен за секоја црна дупка. Во двата случаи, Шварцшилдовиот радиусполупречник е пропорционален со масата на црната дупка.
 
=== <u>Хоризонтот на настани во уметноста и популарната култура</u> ===

Прегледник