Разлика помеѓу преработките на „Одбрана (фудбал)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎Дефанзивец кој ја држи целосната дефанзивна линија: Правописна исправка, replaced: превзе → презе (2)
с (Правописна исправка, replaced: едход → етход)
с (→‎Дефанзивец кој ја држи целосната дефанзивна линија: Правописна исправка, replaced: превзе → презе (2))
* Одржување на тактичка дисциплина со спречување на противничките играчи да навлезат во одбранбената линија со нивно ненамерно уфрлање во противничкото поле.
* Овозможување додавање на страничните позиции, на пример со создавање можност за дупли пас.
* Во крилните формации, дефанзивецот кој ја држи целосната дефанзивна линија треба да ги превземепреземе улогите на двајцата крилни играчи и иако одбранбената задача може да биде превземенапреземена од играчите од средниот ред.
*Дополнително , дефанзивецот кој ја држи целосната дефанзивна линија кога напаѓа агресивно ги притиснува противничките дефанзивци кои ја држат целосната дефанзивна линија и крилните играчи длабоко кон нивната половина. Нивното присуство во нападот ги приморува противниците да се повлечат од средиштето, што може да го свртат во своја корист [6].
 

Прегледник