Разлика помеѓу преработките на „Глобално затоплување“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Последици од глобално затоплување: Правописна исправка, replaced: превзе → презе
с (Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: сe → се (4))
с (→‎Последици од глобално затоплување: Правописна исправка, replaced: превзе → презе)
Прва жртва на климатските промени – [[Тувалу]], мала островска земја во Пацификот со десет илјади жители. Се наоѓа на средина помеѓу Хаваи и Австралиа. Островите полека ги голта морето чие ниво се покачува заради глобалното затоплување.
 
Доколку не се превзематпреземат мерки за решавање на глобалното затоплување:
* Нивото на CO<sub>2</sub> се зголемува постојано. Во текот на последниот век тоа се зголемило за цели 30 %. Ако не се редуцира порастот на популацијата и употребата на фосилни горива нивото на СО<sub>2</sub> ќе се дуплира некаде во средината на [[21 век]].
* Најважно, дел од поларните санти мраз може да се стопи и тоа да доведе до покачување на нивото на водата во морињата, кое што веќе е покачено помеѓу 10 и 25&nbsp;cm во последните 100 години, а до 2050 може да стане и тродупло со што огромни крајбрежни површини, кои се многу густо населени, областите коишто се наоѓаат на помала [[надморска височина]], па дури и цели држави, како [[Бангладеш]], можат да бидат потопени и да исчезнат под морето. Toa делумно настанува поради ширењето на водата кога таа се загрева.

Прегледник