Разлика помеѓу преработките на „Олигархија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 20 бајти ,  пред 11 година
+ никулец
(+ категорија)
(+ никулец)
{{Видови на владеење}}
'''Олигархијата''' како облик на политички режим во антиката означувала неправилен облик на држава, односно власт на малцинството најбогати. Денес, олигархијата се врзува за власт на мала група која владее со државата, партија, синдикат. За разлика од аристократијата, олигархијата е мала група на луѓе која на различни начини доаѓа на власт.
 
{{Никулец}}
 
[[Категорија:Политички спектар]]

Прегледник