Каталонски јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 9 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: eб → еб, eд → ед (2), eн → ен (2), eс → ес (2), eч → еч (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: лo → ло, нo → но, сo → со (2), тo → то (2), чo → чо (2))
с (→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: eб → еб, eд → ед (2), eн → ен (2), eс → ес (2), eч → еч (2))
|пример= Прв член од „Декларацијата за човекови права“
|текст= Tots els éssers humans neixen lliures i iguals en dignitat i en drets. Són dotats de raó i de consciència, i han de comportar-se fraternalment els uns amb els altres.
|превод=Сите човeчкичовечки суштeствaсуштествa се раѓaaт слободни и eднаквиеднакви по достоинство и правa. Tиe се oбдарeниoбдарени со разум и совeстсовест и трeбaтребa да се однесувaaт eдeнеден кон друг во дуxoт на oпшто човeчкaтaчовечкaтa припaдност.
}}
 

Прегледник