Собирање: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 28 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Асоцијативност: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: aс → ас
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
с (→‎Асоцијативност: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: aс → ас)
 
=== Асоцијативност ===
[[Податотека:AdditionAsc.svg|мини|десно|100п|2+(1+3) = (2+1)+3 со жетони]]
Друго својство на собирањето е [[асоцијативност|aсоцијативностa]]a, кој се јавува кога групираме при собирање на повеќе броеви. Изразот
:„''a'' + ''b'' + ''c''“
може да се претстави како (''a'' + ''b'') + ''c'' или ''a'' + (''b'' + ''c''), т.е. начинот на групирање не го менува исходот. За секои три броја ''a'', ''b'' и ''c'' важи: (''a'' + ''b'') + ''c'' = ''a'' + (''b'' + ''c'').

Прегледник