Скала (музика): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 8 бајти ,  пред 1 година
с
Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: пo → по
[проверена преработка][проверена преработка]
(Одбиена последната промена (од 46.217.58.160) и ја поврати преработката 3780765 на Виолетова)
с (Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: пo → по)
 
[[Податотека:Chromatic_scale_full_octave_ascending_and_descending_on_C.PNG|мини|400x400пкс|Повишувачка и со опаѓачка тонска хроматска скала <span class="fn">[[File:Loudspeaker.svg|врска=File:ChromaticScaleUpDown.ogg|11x11пкс]]&nbsp;[//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f0/ChromaticScaleUpDown.ogg Игра]</span>&#x20; ]]
[[Податотека:C_major_scale.png|мини|Шема на интервали во C-голема скала <span class="fn">[[File:Loudspeaker.svg|врска=File:Ionian_mode_C.mid|11x11пкс]]&nbsp;[//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/99/Ionian_mode_C.mid Игра]</span>&#x20; ]]
Во музичката теорија, '''скала''' е кој било збир на музички ноти кои се подредени по фундаментална фреквенција или според тонот. Скалата која е наредена со зголемување на тонот, е растечка, а наредена со намалување на тонот, е опаѓачка скала. Некои скали содржат различни тонови, кога се покачува и се намалува тонот, на пример, со мелодичен размер.
 
Често, особено во контекст на вообичаена пракса, повеќето или сите [[Мелодија|мелодии]] и [[Хармонија|хармонии]] на музичко дело се изградени со користење на белешки на една скала, која може да биде погодно претставена со стандарден клуч за потпишување.<ref>Benward, Bruce and Saker, Marilyn Nadine (2003). ''Music: In Theory and Practice'', seventh edition: vol. 1, p. 25. Boston: McGraw-Hill. {{ISBN|978-0-07-294262-0}}.</ref>
 
Поради принципот на еквивалентност на октава, скалата генерално се смета за една октава, со пoвисокиповисоки или пониски октави, при што едноставно се повторува моделот. Музичка скала претставуваа поделба на октава во одреден број на чекори, односно чекор може да биде препознатливо растојание (или интервал) помеѓу две последователни белешки од скалата.<ref>Hewitt, Michael (2013). ''Musical Scales of the World'', pp. 2–3. The Note Tree. {{ISBN|978-0-9575470-0-1}}.</ref> Сепак, не се потребни чекори на скалата за да бидат еднакви во кој било размер и, особено, како што тоа го покажаа со микротонската музика, не постои ограничување за тоа колку белешки може да се додаваат во секој даден музички интервал.
 
Мерка на ширината на секоја скала обезбедува метод за класификација на музичките скали. На пример, во хроматска скала секој чекор претставува пола интервал, додека големи размери е дефинирано од страна на интервалот Т–Т–С–Т–Т–Т–S, каде што Т се однесува на целиот тон (интервал од две полу интервали), и S се однесува на полу интервал. Врз основа на нивните интервал модели, музичките скали се ставаат во категории, вклучувајќи диотонска, хроматска, големи, мали, и други.
== Наводи==
{{reflist}}
 
[[Категорија:Музички скали]]

Прегледник