Хидроенергија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Особености: Јазична исправка, replaced: == Карактеристики == → == Особености ==)
Нема опис на уредувањето
 
После откритието [[електричен генератор]] во [[19 век]], почнале да се градат сè повеќе [[Хидроелектрани|хидроелектрана]], каде механичка енергија на водата се претвара во електрична и во [[електричен генератор|генератор]].
Една од првите која произведувала [[наизменична струја]], со голем придонес и учество на [[Никола Тесла]], изградена на [[НијагаринитеНијагарски водопадиВодопади|НијагариниНијагарските водопадиВодопади]], [[Соединетите Американски Држави|САД]] и [[Канада]].
 
Предноста на овој е да се [[енергија]] преку [[жица]] да може да се пренесува на голема оддалеченост.

Прегледник