Омански Залив: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Персискиот залив → Персискиот Залив (2), Персиски залив → Персиски Залив
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на географијата → гео-никулец using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Персискиот залив → Персискиот Залив (2), Персиски залив → Персиски Залив)
[[Слика:LocationGulf of Oman.png|мини]]
'''Оманскиот залив''' ги поврзува [[Арапското море]] со [[Персиски заливЗалив|Персискиот заливЗалив]]. Обично се смета за дел од Персискиот заливЗалив а не на Арапското море. На неговите северни брегови се наоѓа [[Иран]], а на јужните брегови се наоѓа [[Оман]] и мал дел од [[Соединетите Арапски Емирати]].
 
{{coord|24|43|14|N|58|19|35|E|display=title|scale:200000}}

Прегледник