Разлика помеѓу преработките на „Туамоту“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошката, replaced: {{lang| → {{јаз|
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-[[Category: +[[Категорија:))
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошката, replaced: {{lang| → {{јаз|)
}}
 
'''Туамоту''' ({{lang-fr|Îles Tuamotu}}, официјално ''{{langјаз|fr|Archipel des Tuamotu}}'') — [[архипелаг]] во [[Тихиот Океан]] составен од скоро 80 атоли и острови. Административно, архипелагот е дел од [[Француска Полинезија]], прекуморска заедница на [[Франција]]. Вкупната копнена површина на Туамоту е 850 километри квадратни, а морската територија е скоро колку територијата на [[Западна Европа]]. Туамоту има вкупно население од околу 16.000 жители. Автохтоното население на Туамоту се [[Полинезијци]], [[Туамотуанци]], и зборуваат на [[туамотски јазик]].
 
== Демографија ==

Прегледник