Каталонски јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со македонско име на предлошката, replaced: {{IPA| → {{МФА|
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Ситe → Сите)
с (→‎top: Замена со македонско име на предлошката, replaced: {{IPA| → {{МФА|)
}}
 
'''Каталонски''' се изговара (''català'' {{IPA2|kətəˈla}} or {{IPAМФА|[kataˈla]}}) е [[Романски јазици|романски јазик]] и национален јазик на [[Андора]] и на [[Балеарски Острови|Балеарските Острови]], [[Каталонија]], [[Валенсија (автономна заедница)|Валенсија]] и во [[италија]]нскиот [[град]] [[Алгуер]]. Исто така е зборуван во [[Арагон]] и [[Мурсија (автономна заедница)|Мурсија]] во [[Шпанија]] и во регионот [[Русилион]] во јужна [[Франција]]. Каталонскиот јазик се пишува со [[латиница|латиничната]] [[каталонска азбука]] која е многу слична на [[шпанска азбука|шпанската]], со елементи од [[француска азбука|француската]].
 
== Поврзано ==

Прегледник