Зевс: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со македонско име на предлошката, replaced: {{IPA| → {{МФА|
с (→‎Раѓањето на Зевс: Јазично подобрување, replaced: тронот → престолот)
с (→‎top: Замена со македонско име на предлошката, replaced: {{IPA| → {{МФА|)
Зевс бил дете на [[Хрон]] и [[Рија]], а бил најмлад од своите браќа и сестри. Во повеќето традиции, тој е оженет со [[Хера]], иако кај пророкот на [[Додон]], негова придружничка е [[Диона]]: според ''[[Илијада]]'', [[Афродита]] е негова ќерка од Диона. Познат е по своите еротски лудории. Ова се резултирало во многу боженствени и херојски потомци, вклучувајќи ги [[Атена]], [[Аполон]] и [[Артемида]], [[Хермес]], [[Персефона]] (од [[Деметра]]), [[Дионис]], [[Персеј]], [[Херакле]], [[Елена Тројанска]], [[Минос]] и [[Музи]]те (од [[Мнемосина]]); што се однесува до деца кои ги имал со Хера, најчесто се вбројуваат [[Арес]], [[Хеба]] и [[Хефест]].<ref name="Hamilton1942">{{Наведена книга|last=Hamilton|first=Edith|title=Mythology|publisher=Back Bay Books|location=New York|date=1942|edition=1998|pages=467|isbn=978-0-316-34114-1|accessdate=6-3-09|language=en}}</ref>
 
На грчки, името на богот е {{Polytonic|Ζεύς}} ''Zeús'' {{IPAМФА|/zdeús/ или /dzeús/}} (на модерно грчки /'zefs/) во [[номинатив]] и {{Polytonic|Διός}} ''Diós'' во [[генитив]]. Негов [[Римска митологија|римски]] еквивалент бил [[Јупитер (бог)|Јупитер]], а [[Етрурска митологија|етрурски]], [[Тиниј]]. Во [[Хинди|хинди митологијата]] негов еквивалент е богот [[Индра]], со оружје слично на [[гром]]от, кое тој можел да го држи како стап.
[[Податотека:VEF Zevs.jpg|мини|Статуа на Ѕевс]]
 

Прегледник