Разлика помеѓу преработките на „Трета египетска династија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с (Стилска исправка, replaced: Антички Египет → Стар Египет (3) using AWB)
 
== Преглед ==
По турбулентните последни години од [[Втора египетска династија|Втората династија,]] кога можеби имало и граѓанска војна, Египет стапил под власта на [[Џосер]], што го означува почетокот на Третата династија.<ref name="DH">Додсон, Хилтон, ''Целосните кралски семејства на Стар Египет'', 2004</ref> И Торинскиот папирус и Списокот на кралеви од Абидос набројуваат пет кралеви,<ref name="Wilkinson">Тоби Ај Вилкинсон, ''Ран Династик Египет'', Руутлеј, 2001</ref> а [[Таблет од Сакара|Таблетот од Сакара]] само четири.
 
* Во Торинскиот список се дадени: Небка, Џосер, Џосерти, Худефа I и Хуни

Прегледник