Разлика помеѓу преработките на „Агнија Кузњецова“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 24 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
с (Јазично подобрување, replaced: актерот → глумецот)
„ Блиску“ во 2010|birth_name=Агнија Евгеневна Кузњецова|birth_date={{Birth date and age|1985|7|15|df=yes}}|birth_place=[[Новосибирск]], [[РСФСР]], [[СССР]]|occupation=глумица|spouse={{marriage|Максим Петров|2015}}|years active=2005–сеуште активна}}
 
'''Агнија Евгеневна Кузнецова''' ({{Lang-ru|Агния Евгеньевна Кузнецова}}; 15 јули 1985) е руска театарска и филмска глумица.<ref>[http://www.peoples.ru/art/cinema/actor/agnia_kuznetsova PS]</ref> Таа глумела во повеќе од дваесет филмови од 2005 година па навака.
 
== ЖивотописБиографија ==
Агнија Кузњљцова била родена во [[Новосибирск]], [[Руска Советска Федеративна Социјалистичка Република|Руска ССР]], [[Советски Сојуз|Советски сојуз]] . Нејзиниот татко бил уметник, мајката Маја Бијадова, била наставник по уметност и занаетчиство на Уметничкиот институт на Државниот педагошки универзитет во Новосибирск. Таа завршила средно училиште во Новосибирск, учела во драмско училиште.
 
Во 2006 година дипломирала на Театарскиот институт Борис Шчукин (курс Јуриј Шликов).
 
== Личен живот ==
Таа се гледала со нејзиниот соученик од театарскиот институт, глумецот Леонид Бичевин . Во 2015 година се омажила за Максим Петров.
 
== Наводи ==
== Користена литература ==
{{Наводи}}
 
 
{{Биог-никулец}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Кузњецова, Агнија}}
 
[[Категорија:Луѓе од Новосибирск]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Родени во 1985 година]]
[[Категорија:РусијаРуски глумци]]
[[Категорија:Жена]]
[[Категорија:1985 во филмот]]

Прегледник