Разлика помеѓу преработките на „Анастасија Хитрук“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 50 бајти ,  пред 2 месеци
 
 
== Биографија ==
Била ученичка на Дороти ДеЛеј во школата Џулиард. Направила многу записи од кои три биле за Нахос: Хандошкин # 8.570028,<ref>{{Наведени вести|url=http://minnesota.publicradio.org/display/web/2006/09/05/classical_tracks/|title=New Classical Tracks: Khandoshkin|date=5 September 2006|work=[[Minnesota Public Radio]]|access-date=16 April 2009}}</ref> Номинирана за Фреми <ref>{{Наведени вести|url=http://www.ruvr.ru/main.php?lng=eng&q=20884&cid=62&p=27.12.2007|title=RUSSIANS ARE PREDOMINANT IN THE LIST OF NOMINEES FOR GRAMMY PRIZE|date=27 December 2007|work=[[Voice of Russia]]|access-date=16 April 2009|archive-url=https://web.archive.org/web/20091102134741/http://ruvr.ru/main.php?lng=eng|archive-date=2 November 2009}}</ref> концерт за виолина за Миклос Роза # 8.570350, <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.naxos.com/artistinfo/Anastasia_Khitruk/12430.htm|title=KHITRUK, ANASTASIA|publisher=[[Naxos Records]]|accessdate=16 April 2009}}</ref> и Леон де Сен-Лубин # 8.572019. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.naxos.com/news/default.asp?op=460&displayMenu=Naxos_News&type=2|title=Violinist Anastasia Khitruk Records Chamber Works By Saint-Lubin|publisher=[[Naxos Records]]|accessdate=16 April 2009}}</ref> Неколку дела напишани за г-ѓа Хитрук вклучуваат ''„Дер Голум“'' од Мајкл Колина.
 
РоденаНејзини еродители од страна насе Андреј Хитрук и Елена Татулијан. Потекнува од музичко семејство, имајќи во предвид дека: нејзините родители свиреле на пианопијано. Таа е внука на аниматорот Фјодор Хитрук.<ref>Bergan, Ronald (10 December 2012) [https://www.theguardian.com/film/2012/dec/10/fyodor-khitruk Fyodor Khitruk obituary]. ''The Guardian''</ref> <ref name="r1">Hodouchi, Ayano (28 January 2013) [http://rbth.com/arts/2013/01/28/anastasia_khitruk_finds_her_own_string_theory_22277.html Anastasia Khitruk finds her own string theory]. rbth.com
</ref>
 

Прегледник