Прејди на содржината

Граничево: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Историја: Исправка на параметар, replaced: том= → дел=
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија)
с (→‎Историја: Исправка на параметар, replaced: том= → дел=)
Во XIX век Граничево е турско село, кое припаѓало кон Лагадинската каза на Отоманското Царство. Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) ''Грамничево'' во [[1900]] година имало 700 жители [[Турци]]<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_10.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 170.]</ref>.
 
Во текот на [[Втората балканска војна]], селото било окупирано од страна на грчките војски<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|томдел= II |глава= |страници=117}}</ref>. По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]].
 
Според [[Договор од Лозана (1923)|Лозанскиот договор]], во селото било населено грчко население од [[Мала Азија]], [[Источна Тракија]] и [[Понд]], додека муслиманското население било принудено да си замине од селото. Во [[1927]] година, селото било прекрстено во Крионери.<ref>[http://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971]</ref>