Разлика помеѓу преработките на „Крушоради“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎Географија и местоположба: Исправка на параметар, replaced: том= → дел=
с (→‎Географија и местоположба: clean up, replaced: са → се)
с (→‎Географија и местоположба: Исправка на параметар, replaced: том= → дел=)
 
== Географија и местоположба ==
Селото се наоѓа во источниот дел на [[Леринско Поле]], на северозападните падини на [[Кајмакчалан]], на надморска височина од 730 м.<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|томдел= II |глава= |страницa= 158}}</ref> Во непосредна близина на Крушоради е границата со [[Р. Македонија]]. Низ Крушоради тече [[Стара Река]], во мала котлина меѓу планините [[Старков Гроб]] од север и [[Мала Ниџе]] од исток.
 
Двете соседни села [[Јуруково (Леринско)|Јуруково]] (Јурко) и [[Горно Крушоради]] традиционално се сметаат за маала на Крушоради. Горно Крушоради било Горно, сегашното Крушоради било Средно, а Јуруково било Долно Маало.<ref name="НМЕМ" /> Со тек на времето, селото станало [[чифлик]] на турскиот бег Феин и така останале долго време, освен Јуруково, кое успеало да си го откупи имотот.<ref name="МР" />

Прегледник