Разлика помеѓу преработките на „Буре барут (филм)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: актери → глумци
с
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: актери → глумци)
 
'''„Буре барут“''' е [[филм]] на [[Горан Паскаљевиќ]] од [[1998]] година, снимен според истоимениот драмски текст на [[Дејан Дуковски]]. Филмот ја има добиено наградата Бронзена камера 300 од фестивалот „Браќа Манаки“ за кинематографија (добитник е [[Милан Спасиќ]]), a победил и на фестивалот во [[Венеција]] (FIPRESCI) и на [[Европски филмски награди|Европските филмски награди]] (FIPRESCI).
 
Ансамбл од познати актериглумци од Балканот учествуваат во филмот, меѓу кои [[Небојша Глоговац]], [[Мики Манојловиќ]], [[Мирјана Карановиќ]], [[Воја Брајовиќ]], [[Богдан Диклиќ]], [[Тони Михајловски]] и [[Никола Ристановски]].
 
=== Синопсис ===

Прегледник