Витамин Б6: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 41 бајт ,  пред 1 година
с
Јазично подобрување, replaced: протеини → белковини (3)
с (Јазично подобрување, replaced: протеини → белковини (3))
'''Витамин Б6''' — еден од најважните витамини во организмот. Тој е важен за формирањето на аминокиселините, а со тоа и на протеинитебелковините. Витамин Б6 е потребен за следните функции: работата на мозокот и централниот нервен систем, производство на одредени невротрансмитери (пример серотонинот), правилно работење на мускулите, производство на некои хормони (адреналин и допамин), производство на хемоглобинот во црвените крвни зрнца, електролитна рамнотежа во телото, развој и раст на фетусот и новороденчето итн.
==Извор==
Во поголеми количини се наоѓа во лебниот квасец, во житните растенија, во [[гравот]],[[сојата]] и други градинарски растенија. Во продуктите од животинско потекло се наоѓа во [[црниот дроб]], [[бубрезите]], [[месото]],[[млекото]] и жолчката од [[јајце]].
 
==Делување==
Без витамин Б6 нема [[протеинибелковини]], без протеинибелковини нема [[хормони]], а без хормони сите функции во организмот се доведени во прашање. Да ги спомнеме само серотонинот, допаминот и мелатонинот, кои заедно го регулираат биолошкиот часовник, спиењето, когнитивната функција, чувствата и однесувањето. Витаминот Б6 учествува во изградбата на неколку невротрансмитери (материи кои овозможуваат пренос на нервните импулси). Недостатокот на витаминот Б6 доведува до невролошки и психолошки пореметувања.
 
==Дозирање и токсичност==
Препорачаната дневна количина (RDA) на витаминот Б6 изнесува 2  mg, а максималниот дневен сигурносен внес (upper safe level) е 200  mg. Најчеста доза за витаминот Б6 како суплемент е 10 до 25  mg дневно. Но, при некои посебни состојби се препишуваат и „мега“ дози од 200 до 500  mg дневно. Иако за возрасните т.н. сигурна доза е 200  mg витамин Б6 дневно, трудниците не би смееле да користат повеќе од 100  mg дневно. Дури и во тие дози, во некои случаи, се јавуваат главоболки и мачнина. Секое земање на витамин Б6 над 200  mg дневно подолго од 2 месеци би трбало да биде во консултација со лекар.
 
Витаминот Б6 е токсичен во големи дози, па можни се многу непријатни оштетувања на сензорните центри. Како последица на тоа оштетување се јавуваат пореметувања во движењето и во допирот.

Прегледник