Разлика помеѓу преработките на „Дебело црево“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 277 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: bs, ca, cs, fi, hr, la, lv, ms, qu, ru, simple, sk, tr, uk, zh-min-nan Брише: fr, he, it, ja, nl Менува: da, en, eo, es, zh
с (општо уредување)
с (Бот Додава: bs, ca, cs, fi, hr, la, lv, ms, qu, ru, simple, sk, tr, uk, zh-min-nan Брише: fr, he, it, ja, nl Менува: da, en, eo, es, zh)
Во дебелото црево, од несварените состојки на храната, секретите и цревните [[микроорганизми]] се формира [[фецес]]от. Во него понекогаш можат да се најдат и цревни [[паразит]]и. Тој се отстранува од [[Организам|организмот]] преку [[контракција]]та на [[Мазен мускул|мазните]] и [[Скелетен мускул|напречно-пругавите]] [[мускул]]и со процесот [[дефекација]].
[[Категорија:Дигестивен систем]]
 
[[da:Tyktarm]]
[[bs:Debelo crijevo]]
[[ca:Intestí gros]]
[[cs:Tlusté střevo člověka]]
[[da:TyktarmTyktarmen]]
[[de:Dickdarm]]
[[en:ColonLarge (anatomy)intestine]]
[[eseo:ColonDika intesto]]
[[eoes:KojloIntestino grueso]]
[[frfi:Côlon (anatomie)Paksusuoli]]
[[hr:Debelo crijevo]]
[[he:מעי גס]]
[[itla:ColonIntestinum (anatomia)crassum]]
[[jalv:大腸Resnā zarna]]
[[nlms:DikkeUsus darmbesar]]
[[pl:Jelito grube]]
[[pt:Intestino grosso]]
[[zhqu:大腸Rakhu ch'unchul]]
[[ru:Толстая кишка человека]]
[[simple:Large intestine]]
[[sk:Hrubé črevo]]
[[tr:Kalın bağırsak]]
[[uk:Товстий кишечник]]
[[zh:大肠]]
[[zh-min-nan:Toā-tn̂g]]
24.401

уредување

Прегледник