Прејди на содржината

Хавана: Разлика помеѓу преработките

Додадени 364 бајти ,  пред 1 година
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место)
* „Поетот пристига во Хавана“ - циклус песни на шпанскиот поет [[Федерико Гарсија Лорка]].<ref>Федерико Гарсија Лорка, ''Неверна жена''. Скопје: Македонска книга, Култура, Мисла, Наша книга, 1982.</ref>
* „Блек енд вајт“ (''Блек энд уаҋт'') - песна на рускиот поет [[Владимир Мајаковски]] од 5 јули 1925 година.<ref>Владимир Мајаковски, ''Песме и поеме''. Нови Сад: Академска књига, 2015, стр. 135-139.</ref>
* „Хаванска афера“ (англиски: ''Havana Affair'') - песна на американската [[Панк рок|панк-рок]] група „[[Рамоунс]]“ (''Ramones'') од 1976 година.<ref>[https://www.discogs.com/Ramones-Ramones/master/39341 Discogs, Ramones ‎– Ramones (пристапено на 26.2.2021)]</ref>
 
== Надворешни врски ==