Пјер де Ферма: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Живот: Јазична исправка, replaced: корекции → исправки
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
с (→‎Живот: Јазична исправка, replaced: корекции → исправки)
Пјер Ферма е роден во Бомон де Ломањ, Франција,во голема куќа од 15 век која денес е претворена во музеј. Ферма има баскиско потекло. Неговиот татко, Доминик Ферма, втор конзул на Бомон де Ломањ, бил богат трговец со кожа. Имал брат и две сестри. Во средните триесетти години се оженил со Луиз. Имал среќен семеен живот, со 5 деца од кои неговите две керќи станале калуѓерки.
Течно зборувал латински, баскиски, класично грчки, италијански и шпански.
Ферма бил ценет затоа што пишувал песни на неколку јазика, а желно биле исчекувани неговите корекцииисправки и подобрени преводи на грчките текстови.
 
==Образование==

Прегледник