Разлика помеѓу преработките на „Карлови Вари“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 52 бајти ,  пред 12 години
спа ---> бања :
(спа ---> бања :)
| mayor = Д-р. Вероника Влкова
<!-- *** Codes *** -->
| timezone = [[CentralЦентралноевропско European Timeвреме|CET]]
| utc_offset = +1
| timezone_DST = CEST
}}
 
'''Карлови Вари''' ({{lang-cs|Karlovy Vary}} ([[помош:IPA|се изговара]] {{Audio-IPA|Cs-Karlovy Vary.ogg|[ˈkarlovɪ ˈvarɪ]}}, {{lang-de|Karlsbad}}, {{lang-en|Carlsbad}}) е познат спабањски центар и град во западна [[Бохемија]], [[Чешка]]. Се наоѓа на реките [[Охре]] и [[Тепла]], на околу 130 km (80.78 mi)км западно од Прага. Наречен е по бохемискиот и светиот римски император [[Карло IV Луксембуршки]], кој го основал градот во 1370 година. Познат е по своите топли извори (13 големи и околу 300 помали, и топлата река Тепла).
 
Градот е главен административен центар на [[Карловарски крај|Карловарскиот крај]].
 
 

Прегледник