Разлика помеѓу преработките на „Карлови Вари“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Карлови Вари''' {{lang-decs|Karlovy Vary}} ([[помош:IPA|се изговара]] {{Audio-IPA|Cs-Karlovy Vary.ogg|[ˈkarlovɪ ˈvarɪ]}}, {{lang-de|Karlsbad}}, {{lang-en|Carlsbad}} е познат спа центар и град во западна [[Бохемија]], [[Чешка]]. Се наоѓа на реките [[Охре]] и [[Тепла]], на околу 130 km (80.78 mi) западно од Прага. Наречен е по бохемискиот и светиот римски император [[Карло IV Луксембуршки]], кој го основал градот во 1370. познат е по своите топли извори (13 големи и околу 300 помали, и топлата река Тепла).
 
Градот е главен административен центар на [[Карловарскиот крај]].

Прегледник