Разлика помеѓу преработките на „Карлови Вари“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 42 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: {{Geobox | settlement <!-- *** Heading *** --> | name = Карлови Вари | native_name = Karlovy Vary | other_name = ...)
 
| symbol = Karlovy Vary COA.svg
<!-- *** Country etc. *** -->
| country = [[ЧЕШ]]Чешка
| country_flag = 1
| state =
}}
 
'''Карлови Вари''' {{lang-de|Karlovy Vary}} ([[helpпомош:IPA|pronouncedсе изговара]] {{Audio-IPA|Cs-Karlovy Vary.ogg|[ˈkarlovɪ ˈvarɪ]}}, {{lang-de|Karlsbad}}, {{lang-en|Carlsbad}} е познат спа центар и град во западна [[Бохемија]], [[Чешка]]. Се наоѓа на реките [[Охре]] и [[Тепла]], на околу 130 km (80.78 mi) западно од Прага. Наречен е по бохемискиот и светиот римски император [[Карло IV Луксембуршки]], кој го основал градот во 1370. познат е по своите топли извори (13 големи и околу 300 помали, и топлата река Тепла).
 
Градот е главен административен центар на [[Карловарскиот крај]].

Прегледник