Разлика помеѓу преработките на „Нилосахарски јазици“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
уредување
с (уредување)
{{Infobox Language family
|name=Нило-сахарскиНилосахарски јазици
|region=[[Централна Африка|Централна]] и [[Источна Африка]]
|familycolor=Nilo-Saharan
|family=предложена асоцијација со [[Нигер-конгоански јазици]]
|map=[[Image:Nilo-Saharan.png|center|280px|thumb|МапаКарта на нило-сахарскинилосахарските јазици]]
|child1=[[Берта јазик]]
|child2=[[Фурски јазици|фурски]]
|iso2=ssa
}}
'''Нило-сахарскитеНилосахарските јазици''' се хипотетичка група на јазици што се зборуваат во централна и источна [[Африка]]. ВоглавномВоглавно, јазиците се зборуваат во пустината [[Сахара]] и околу реката [[Нил]]. Оваа група на јазици опфаќа околу 11 милиони луѓе.
==Јазици==
===Поделба според Џозеф Гринберг===

Прегледник