Разлика помеѓу преработките на „Општина Крушево“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
→‎Географија: Правописна исправка, replaced: наога → наоѓа
с (→‎Историја: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Историja → Историја)
с (→‎Географија: Правописна исправка, replaced: наога → наоѓа)
==Географија==
 
Општина Крушево е сместена во претежно ридско-планинско подрачје на надморска височина од 600 до 1800 м. Општината ги опфаќа јужните ограноци на [[Бушова Планина]], дел од [[Древеничка Планина|Древеничката Планина]] и дел од [[Пелагонија|пелагониското поле]] со рамничарскиот дел на [[Црна Река]]. Највисока кота на [[Крушевска Планина|Крушевската Планина]] и ограноците на Бушовата Планина е врвот [[Голоманец]] 1664 м. Градот Крушево се наоганаоѓа на 1350 м надморска височина, додека целото подрачје, северно и северозападно од Крушево, се простира на надморска височина од 1500 до 1700 м.
 
Од јужните делови на Крушевската планина извираат реките [[Жаба (река)|Жаба]] и [[Журешница]], кои придонесуваат планината во тој дел да се одликува со

Прегледник