Разлика помеѓу преработките на „Морепловство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Историја на морепловството: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: п.н.e. → п.н.е. (3)
с (Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
с (→‎Историја на морепловството: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: п.н.e. → п.н.е. (3))
 
 
== Историја на морепловството ==
Почетоците на морепловството се поврзани со [[Праисторија|праисториско време]]; дрвен сплав од вкрстени стебла, примитивно поврзани, било првото пловно средство. Во [[Бронзено време|бронзено доба]] и во рано и доцно [[Железно време|железно доба]] трговијата била толку развиена што се граделе и големи чамци односно бродови. Познато е дека првите бродоградители биле  Египќаните кои со своите бродови пловеле по  [[Црвено Море|Црвеното Море]] (околу 1700 г. п.н.е.) и сè до [[Сомалија]]. [[Феникија|Феникијците]] се сметале за најдобри морнари на тоа време; пловеле по цело Средоземно Море , а во 12. век п.н.eе. тие стигнале до  [[Гибралтар]] во [[Атлантски Океан]] веќе околу 600. година п.н.eе. тие пловеле по должината на Западниот брег и околу [[Африка]]. Во тоа време грчките бродови развиле трговија со сите крајбрежни медитерански земји, и околу 300 година п.н.eе. пловеле по Атлантикот крај брегот на Западна Европа и стигнале до [[Англија|Велика Британија]] и Балтичките земји.
 
== Наводи ==

Прегледник