Разлика помеѓу преработките на „Кристина Пизанска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Исправка на латинички букви помешани меѓу кириличните, replaced: билa → била
с (→‎Дела: Јазична исправка, replaced: литературни дела → книжевни дела)
с (→‎top: Исправка на латинички букви помешани меѓу кириличните, replaced: билa → била)
 
| children = Ќерка<br/>Жан ди Кастел
}}
'''Кристина Пизанска''' ([[Француски јазик|фр.]] Christine de Pisan; Венеција, 1364 – Пуаси, 1430) билaбила италијанскo-француска авторка од крајот на средниот век. Како писател, таа била во служба на неколку војводи ([[Луј Орлеански]], [[Филип II (Бургундија)|Филип II]] од Бургундија, и [[Јован Бестрашниот]] од Бургундија), како и на францускиот кралски суд за време на владеењето на [[Шарл VI]]. Таа пишувала и поезија и проза како и биографии и книги кои содржеле практични совети за жени. Таа завршила 41 дело за време на нејзината триесетгодишна кариера од 1399-1429.<ref>Jenny Redfern, "Christine de Pisan and The Treasure of the City of Ladies: A Medieval Rhetorician and Her Rhetoric" in Lunsford, Andrea A, ed. Reclaiming Rhetorica: Women and in the Rhetorical Tradition (Pittsburgh: University of Pittsburgh Press, 1995), p. 74</ref> Голем дел од поттикот за нејзиното пишување дошол од потребата да заработи за себе и своите три деца.
 
Поддржана и охрабрена од страна на важни кралски француски и англиски добротвори, таа извршила влијание врз англиската поезија на 15 век. Нејзиниот успех произлегува од широкиот спектар на иновативни пишувања и реторички техники кои критички предизвикале реномирани писатели, како што се Жан де Мен, автор на ''Романсата на Розата'', која таа ја критикувала како неморална.

Прегледник