Разлика помеѓу преработките на „Огнена Земја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Географија: Замена на латнични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Земјa → Земја
Ознака: Изворно уредување 2017
с (→‎Географија: Замена на латнични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Земјa → Земја)
[[Податотека:NASA Tierra del Fuego image.jpg|мини|250п|Сателитска снимка на архипелагот Огнена Земја]]
== Географија ==
Огнената Земја се состои од Голем Остров, со површина од 47.992 км<sup>2</sup>, што го прави 29. остров по големина во светот, и пет нешто помали острови, како и многубројни островчиња и карпи одвоени со многу канали. Внатрешноста на Огнената ЗемјaЗемја е ридеста, а климата е често многу ладна.
 
Двата најголеми градови се [[Ушуаја]] и [[Рио Гранде (град)|Рио Гранде]], двата се во [[Аргентина]], а најголемиот врв е [[Дарвин (Чиле)|Дарвин]] со 2.488 метри во Чиле.

Прегледник