Разлика помеѓу преработките на „Чучулигово“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 9 месеци
с
Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија, Историja → Историја
с (/* Население<ref name="nsi">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=5200&ezik=bul|title=Справка за населението на с. Чучулигово, общ. Петрич, об)
с (Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија, Историja → Историја)
'''Чучулигово''' — [[село]] во [[Петричко]], [[Пиринска Македонија]], денес во општината [[Петрич (општина)|Петрич]] на [[Благоевград (област)|Благоевградската област]], југозападна Бугарија.
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
 
Селото Чучулигово се наоѓа на 15 километри источно од [[Петрич]], во Петричко-санданската котлина, на левиот брег од реката Струма, во непосредна близина на бугарско-грчката граница. Селото се наоѓа на надморска висина од 79 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 3.839 км<sup>2</sup>. Западно од селото се наоѓа европскиот пст Е79, на околу 1 километар северно од Кулата.
 
== ИсториjaИсторија ==
 
Селото било основано по Балканските војни од 1913 година од бегалци од [[Егејска Македонија]] и го носи името на напуштеното село [[Чучулигово (Серско)|Чучулигово]], Серско. Во 1919 година, во селото се населиле и бегалци од други села во Серско.

Прегледник