Каврак: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 1 година
с
Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија, Историja → Историја
с (→‎Демографија: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: Македониja → Македонија)
с (Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија, Историja → Историја)
'''Каврак''' — село во [[Општина Кратово]], во околината на градот [[Кратово]].
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
Селото се наоѓа на падините на [[Осоговски Планини|Осоговските Планини]], оддалечено 25 километри североисточно од [[Кратово]].
 
== ИсториjaИсторија ==
Во XIX век селото е дел од Кратовската каза во [[Отоманско Царство|Отоманското Царство]].
 

Прегледник