Разлика помеѓу преработките на „Долно Косоврасти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Историја: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Историja → Историја
с (→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија)
с (→‎Историја: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Историja → Историја)
Селото се наоѓа во областа [[Горен Дебар]] на десната страна на реката [[Радика]], на 7 километри североисточно од [[Дебар]]. Долно Косоврасти се наоѓало на самиот почеток на [[Дебарска Котлина|Дебарско Поле]], а денес е на самиот почеток на [[Дебарско Езеро|Дебарското Езеро]]. Се наоѓа на 730 метри надморска височина и спаѓа во групата на ридски села од збиен тип.
 
== ИсториjaИсторија ==
Селото е запишано како дервенџиско село, сè до 1583 година, со карактеристични дервенџиски давачки. Со пописот од 1519 година, Долно Косоврасти броело 64 семејства, од кои 63 христијански и само 1 муслиманско.
 

Прегледник