Разлика помеѓу преработките на „Долно Косоврасти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија
с (→‎Надворешни врски: Повеќе не е никулец, removed: {{Македонија-гео-никулец}})
с (→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија)
'''Долно Косоврасти''' — село во [[Општина Дебар]], во околината на градот [[Дебар]].
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
Селото се наоѓа во областа [[Горен Дебар]] на десната страна на реката [[Радика]], на 7 километри североисточно од [[Дебар]]. Долно Косоврасти се наоѓало на самиот почеток на [[Дебарска Котлина|Дебарско Поле]], а денес е на самиот почеток на [[Дебарско Езеро|Дебарското Езеро]]. Се наоѓа на 730 метри надморска височина и спаѓа во групата на ридски села од збиен тип.
 

Прегледник