Разлика помеѓу преработките на „Девелики“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија
с (→‎top: Исправен назив на предлошка, replaced: ПозКарта → ПолКарта)
с (→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија)
'''Девелики''' ({{lang-el|Δεβελίκι}}) — село во [[Аристотел (општина)|Општина Аристотел]] во [[Халкидик (округ)|округот Халкидик]], [[Егејска Македонија]], денес во областа [[Централна Македонија]], [[Грција]]<ref name="Kallikratis">[http://www.kedke.gr/uploads2010/FEKB129211082010_kallikratis.pdf Kallikratis law] Greece Ministry of Interior {{el icon}}</ref>. Пред реформата на локалната власт во [[2011]] година Гомати бил дел од општина Ревеник<ref name=Kallikratis/>.
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
 
Девелики се наоѓа на 7 километри југозападно од градот [[Ерисово]] и на 28 километри северно од Ревеник, во југоисточниот дел на Халкидики.

Прегледник